Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...

Dziś jest:
06.05.2025
wtorek
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Smoker
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
LabelFresh
iPOS
LSI Software
Chef Mate
Grill Kamado
expondo
Artykuły spożywcze
Pizzola
Debic
Cukiernia M&K
Barry Callebaut
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Belfood
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Konkursy i pokazy
Prezydencja od kuchni – Wojskowi kucharze promują polskie smaki w Brukseli


Wojskowi kucharze będą promować polskie smaki na międzynarodowych salonach. Przygotują przyjęcie z okazji rozpoczęcia przez Polskę Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.
 
Na przyjęcie wydane przez Polskiego Przedstawiciela Wojskowego przy NATO i UE zaproszeni zostali wojskowi dyplomaci akredytowani przy tych instytucjach -Tym razem nie będziemy gotować żołnierskiej grochówki – wyjaśnia płk Leszek Staniszewski z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych – Będzie za to bogactwo innych tradycyjnie polskich smaków.
Od lewej stoją: st. szer. Piotr Welter, mł. chor. sztab. Krzysztof Sławiński, mł. chor. sztab. Marek Wójcik, Małgorzata Tatarek, mł. chor. sztab. Henryk Morański, szer. Zofia Balmas, st. chor. Władysław Amróz, Anna Łazur, Arkadiusz Kubic, st. szer. Magdalena Buganik, Sławomir Pukniel, Elżbieta Smaruj, plut. Maciej Rybicki, st. sierż. Adam Cichocki.

Wojskowi kucharze na przystawkę podadzą trzy rodzaje ryb: wędzonego łososia bałtyckiego z sosem chrzanowym, grillowanego sandacza z sosem koperkowym i gotowanego pstrąga z sosem porowym. Jako danie główne na brukselskich salonach pojawi się pierś z kaczki na modrej kapuście z gruszką i żurawiną. Deser będzie nieco mniej tradycyjny – Przygotujemy deser z passiflory w czekoladzie – dodaje płk StaniszewskiTo jedno z naszych popisowych dań. Staramy się prezentować bogactwo polskich smaków. Jednocześnie chcemy pokazać, że twórcze połączenie tradycji i kulinarnych nowinek może przynieść niezwykle ciekawe rozwiązania.

Oprócz obiadu, dla zaproszonych gości będzie przygotowanych jeszcze wiele innych atrakcji kulinarnych. Będą rybne przekąski na zimno. Będą kopytka z pulpecikami, bigos, żurek oraz pierogi z mięsem i kapustą. Na amatorów polskich wędlin, kabanosów, domowego smalcu, ogórków kiszonych i grzybów będzie oczekiwał stół wiejski. Nie zabraknie typowo polskich słodkości: sernika, makowca czy piernika.

Wojskowi kucharze do Brukseli jadą nieprzypadkowo. Wspólnie z kolegami z Czech, Słowacji i Węgier przygotowywali już przyjecie z okazji rocznicy akcesji do NATO. W ubiegłym roku, pod wodzą płk Staniszewskiego zdobyli dwa wyróżnienia podczas Kulinarnego Pucharu Świata odbywającego się Luksemburgu. Wcześniej przywieźli dwa brązowe medale z Olimpiady Kucharskiej w Erfurcie.
Puchar Świata czy Olimpiada Kucharska to imprezy, na które przyjeżdżają najlepsi kucharze na świecie, to środowisko mistrzów w swoim fachu, prawdziwych artystów. Stanąć z nimi w szranki i jeszcze wrócić z tej rywalizacji z tarczą to dla nas wielki honor – przyznaje płk StaniszewskiPrzy okazji można się naprawdę wiele nauczyć

Czternastoosobowa drużyna składa się z najlepszych kucharzy w polskim wojsku. Na co dzień służą i pracują w jednostkach Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej i Inspektoratu Wsparcia. Gotują tradycyjną żołnierską grochówkę lub schabowego z kapustą. Jednak, jak wielokrotnie już to udowodnili, potrafią również przyrządzić wykwintne dania, które wzbudzają uznanie najbardziej wybrednych smakoszy.


Starszy szeregowy Piotr Welter i Elżbieta Smaruj na co dzień gotują w bydgoskim batalionie dowodzenia Inspektoratu Wsparcia. Sławomir Pukniel jest pracownikiem 1 Brygady Logistycznej. Anna Łazur i starszy sierżant Adam Cichocki pochodzą z toruńskiej 1 Bazy Materiałowo-Technicznej. Młodsi chorążowie sztabowi Henryk Morański i Marek Wójcik oraz plutonowy Maciej Rybicki służą w 3. Brygadzie Rakietowej Obrony Powietrznej. Starszy chorąży Władysław Amróz jest kierownikiem stołówki w 1 Bazie Lotniczej. Młodszy chorąży sztabowy Krzysztof Sławiński na co dzień szefuje służbie żywnościowej 65 dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej. Arkadiusz Kubic pracuje w 22 Bazie Lotniczej w Malborku.

Szeregowy Zofia Balmas odbywa służbę przygotowawczą w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. W cywilu pracowała w Centrum jako kucharka. Chce zostać żołnierzem Narodowych Sił Rezerwowych. Jak składałam przysięgę wojskową widziałam jak mojego męża rozpiera duma  – mówi pani Zofiaale największą frajdę sprawiło mi jak mogłam zaśpiewać mojemu synowi „przyjedź synu na przysięgęMałgorzata Tatarek jest instruktorem w Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej w Ustce. Na co dzień uczy gotowania żołnierzy i pracowników wojska przyjeżdżających do Centrum na kursy oraz elewów służby przygotowawczej.

Starszy szeregowy Magdalena Buganik z 10. Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa jest żołnierzem zawodowym od dwóch lat. Wcześniej, w cywilu była szefem kuchni w restauracji oraz gotowała dla dzieci w przedszkolu. Bardzo lubi wyzwania oraz kulinarne eksperymenty. Lubi przygotować coś dobrego z grilla. Tylko mięso musi być dobrze przyprawione ziołami. Pytana o sekret na wojskową grochówkę, z uśmiechem uchyla rąbka tajemnicy – Do najlepszej jakości składników trzeba zawsze dodać odrobinę serca i kulinarnej pasji. Nigdy nie zdarzyło mi się aby żołnierze, którym gotowałam na poligonie byli niezadowoleni. Po prostu jedzenie musi dobre jak u mamy.

Ekipie wojskowych kucharzy w wyprawie do Brukseli towarzyszą kapitan Sylwester Kopaczewski i starszy chorąży Leszek Kaczmarek z 1 Brygady Logistycznej, którzy odpowiadają za dobór produktów, transport do unijnej stolicy oraz przygotowanie sprzętu. Kierownikiem zespołu jest pułkownik Leszek Staniszewski z Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych.

Jak podkreślają nasi kucharze, pomimo że wojskowa grochówka z kuchni polowej oraz gotowanie na konkursach kulinarnych to dwa różnie światy, w obydwu sytuacjach trzeba być profesjonalistą i wkładać dużo serca w to co się robi. W wojskowej stołówce lub na poligonie gotujemy według ściśle określonych receptur, ze standardowych produktów – mówi st. szer. Piotr Welter Na konkursach liczy się kreatywność. Tam kucharz musi wykazać się swoją innowacyjnością i artystyczną wizją, a jednocześnie mistrzowskim opanowaniem rzemiosła. Jednak jak zaraz dodaje ugotowanie dobrej grochówki to też wielka sztuka i wcale nie jest pewne, że każdy szef kuchni z wykwintnej restauracji sprawdziłby się na poligonie gotując dla wygłodniałej kompanii wojska, która właśnie wróciła z nocnych manewrów.

Nasi kucharze łącząc te dwa różne światy łamią stereotypy. Udowadniają, ze wojskowy kucharz nie powinien kojarzyć się już z obrazem słusznej postury jegomościa nakładającego dużą chochlą kaszę do aluminiowej menażki. Gotują smaczne, dobrze skomponowane i zdrowe potrawy spełniające najwyższe wymagania jakościowo-sanitarne. A jak trzeba potrafią zaskoczyć czymś nietypowym, na przykład kuchnią molekularną, potrawami fusion lub deserem z passiflory.

W życie każdego wojskowego kucharza wpisane są także wyjazdy na misje zagraniczne. Chorąży Sławiński dwukrotnie służył w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Syrii i raz w Libanie, gdzie gotował wspólnie z miejscowymi kucharzami oraz kolegami z Indii i Japonii – To zderzenie kultur i tradycji kulinarnych było naprawdę niesamowite – podkreśla chorąży – poza tym bardzo dobrze nam się razem pracowało. Do dzisiaj utrzymuję kontakty z niektórymi z kolegów. Chorąży Amróz służył na misji w Libanie, gdzie razem z wojskowymi kucharzami z Indii, Ghany i Nepalu gotował dla międzynarodowego kontyngentu – Dla większości żołnierzy z krajów azjatyckich podstawą diety był ryż  – wspomina chorąży – ale bardzo szybko polubili kuchnię europejską. Rozsmakowaliśmy ich w polskich zupach.


Niektórzy na swoim koncie mają również kurs gotowania ekstremalnego. Starszy sierżant Adam Cichocki gotował  na misji w Czadzie dla saperów i logistyków z grupy inżynieryjno-przygotowawczej , którzy na afrykańskiej pustyni od zera budowali bazę wojskową dla polskiego kontyngentu. – Jak przylecieliśmy do Iriby, w pierwszych dniach misji posiłki przygotowywaliśmy na kuchniach polowych rozstawionych w szczerym polu. Trudne polowe warunki staraliśmy się naszym żołnierzom umilić smacznymi posiłkami, dobrym słowem i uśmiechem  – wspomina CichockiNa co dzień dokuczał straszliwy upał. Przy kuchni temperatura powietrza sięgała 90 stopni. Jednak najgorsze były burze piaskowe albo ulewy w czasie pory deszczowej. Później, kiedy można było rozwinąć kuchnie kontenerowe było już łatwiej. To świetny sprzęt. Doskonale sprawdza się na misjach i na poligonie.   Ze wspomnień wyłania się obraz ciężkiej codziennej służby. Jednak zapytany czy drugi raz pojechałby na tak trudną misję sierżant Cichocki bez wahania odpowiada pytaniem na pytanie – Kiedy i gdzie mamy lecieć?
Nie było łatwo zakwalifikować się do reprezentacji wojskowych kucharzy. Potwierdzają to panie Zofia Balmas i Małgorzata Tatarek. Teraz z uśmiechem wspominają zwycięskie dla nich eliminacje, ale przyznają, że konkurencja była duża. – Do Poznania przyjechało około siedemdziesięciu kucharzy ze wszystkich rodzajów Sił Zbrojnych. Konkurencja była ostra – mówi Zofia Balmas Egzamin składał się z dwóch części: sprawdzianu teoretycznego oraz części praktycznej. Na praktycznym dostaliśmy bardzo ciekawe zadanie „kotlet schabowy inaczej”. Mając do dyspozycji produkty tradycyjnie kojarzące się z polską kuchnią (schab, kapusta, ziemniaki) kandydaci musieli wykazać się kreatywnością i innowacyjnością. Tych, którzy przyrządzili tradycyjnego schabowego z kapustą nie ma w mistrzowskim zespole. – Ja zrobiłam jukę schabową nadziewaną pieczarkami, porem i boczkiem – dodaje Małgorzata Tatarek. – Udało się i zostałam wybrana.

Kulinarni mistrzowie podkreślają, że wyjazdy na kucharskie olimpiady to niepowtarzalna okazja doskonalenia rzemiosła. – Dzięki tym wyjazdom jesteśmy na bieżąco z najnowszymi światowymi trendami  w gotowaniu – mówi pani MałgorzataMam to szczęście, że zdobytą wiedzę i doświadczenie mogę przekazywać słuchaczom, którzy przyjeżdżają na kursy do Centrum. Poza tym, dobry instruktor musi się uczyć całe życie i zawsze być przynajmniej krok przed swoimi słuchaczami. A ci, którzy przyjeżdżają na kursy zaawansowane stawiają poprzeczkę wysoko. Staram się pobudzać w nich kreatywność. Pokazać im, że wojskowa kuchnia nie musi ograniczać się do tradycyjnej grochówki. Pomagam im  odkryć bogactwo ryb, zwłaszcza tym którzy służą nad morzem. Kucharzy okrętowych uczę jak przygotowywać sałatki z owoców morza, tak aby w dalekich rejsach mogli urozmaicać menu.
Nasi kucharze jako receptę na sukces wskazują ciężką pracę. Aby zostać przysłowiowym mistrzem patelni potrzeba oczywiście odrobinę kulinarnego talentu, ale najważniejsza jest chęć do nieustannego uczenia się i doskonalenia swoich umiejętności. To niekończąca się pogoń za doskonałością. Na konkursach podpatrują najlepszych kucharzy świata, uczą się od siebie nawzajem, wspólnie wymyślają nowe potrawy. Przed wyjazdem na olimpiadę kucharską trenują w co drugi weekend przez osiem miesięcy. Jednocześnie normalnie pracują w swoich jednostkach, jeżdżą na poligony, zabezpieczają najważniejsze wojskowe przedsięwzięcia, takie jak choćby oficjalna uroczystość przyjęcia polskich F-16. Jak podkreślają przez te wspólne wyjazdy zżyli się ze sobą. Stali się nie tylko drużyną mistrzów, ale również, a może przede wszystkim paczką zagranych przyjaciół. Są dla siebie jak druga rodzina. – W zespole jest wspaniała atmosfera – dodaje Arkadiusz KubicCzekamy na te wspólne wyjazdy aby znów się spotkać, porozmawiać, pobyć razem, no i oczywiście ugotować coś dobrego.

Ich pasja nie ogranicza się tylko życia zawodowego. W 2010 roku w Krakowie brali udział w biciu rekordu Guinnesa na najdłuższą pizzę na świecie. – To była niesamowita frajda – mówi Anna Łazur – Wraz z kolegami z całej Polski upiekliśmy pizzę, która miała ponad kilometr długości. – Ponad 150 kucharzy przygotowywało pizzę od trzeciej rano do szóstej po południu – opowiada plutonowy Rybicki Zużyliśmy trzy i pół tony mąki, dwie tony sera i półtora tysiąca litrów sosu pomidorowego. Działają w Ogólnopolskim Stowarzyszeniu Szefów Kuchni i Cukierni. Gotują grochówkę w czasie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Po prostu żyją gotowaniem.

W Brukseli będą promować polskie smaki. Jak zgodnie przyznają zagranicznym gościom w polskiej kuchni najbardziej smakują pierogi z grzybami i kapustą, bigos oraz żurek. Może dzięki tym przysmakom przygotowanym przez wojskowych kucharzy niejednemu z naszych sojuszników mocniej drgnie serce na słowo Polska? Wszak nie od dziś wiadomo, że droga do serca wiedzie przez żołądek…

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.



 Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: Smoker CHEF UNITED PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Rational Robvita Robot - Coupe LabelFresh Cukiernia M&K Debic Barry Callebaut iPOS LSI Software Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Heinz Polska Gastromix Matlix Elmak Naczynia Polska CompArt International Baziółka Gros Frogut
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000