W dniach 22-25 października 2016 roku odbyło się jedno z najbardziej prestiżowych wydarzeń kulinarnych na świecie – Międzynarodowa Olimpiada Kulinarna w Erfurcie (Internationale Kochkunst Ausstellung). Pierwszego dnia Narodowa Reprezentacja Polskich Kucharzy po raz pierwszy zdobyła srebrny medal w kategorii dania regionalne.
Zadaniem reprezentacji było przygotowanie czterech, różnego rodzaju, przekąsek typu finger food, o wadze 10-20 g każda. Regulamin określał, że dwie z nich powinny być przygotowane i podane na zimno, a dwie pozostałe przygotowane na gorąco i podane na zimno. Ponadto, nasi kucharze przyrządzili dwa rodzaje starterów: gorące, w których wszystkie elementy były gorące, a wydane na zimno, oraz zimne, gdzie wszystkie elementy były zimne i wydane także na zimno. Co więcej, na stole dań regionalnych Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy znalazło się szczegółowo zaaranżowane, pięciodaniowe menu oraz uroczysty talerz owoców. Mogłoby się wydawać, że to by było na tyle. A jednak to nie koniec wymagań, jakie stawiała przed uczestnikami IKA.

Drugą składową była realizacja programu cukierniczego, w którym należało wykonać deser z czekoladą w roli głównej, deser z owocami, stanowiącymi pierwszoplanowy składnik oraz deser własnego wyrobu, czyli zupełny freestyle! Kolejnym zadaniem cukiernika było przygotowanie talerza z czterema rodzajami czekoladek/pralinek o wadze 6-14 g każda. Zmagania kucharzy z całego świata oceniało międzynarodowe jury, składające się z oficjalnie uznanych ekspertów kulinarnych.
Wśród dań olimpijskich Narodowej Reprezentacji Polskich Kucharzy, startującej w kategorii dania regionalne znalazły się m.in.:
Sandacz marynowany na słodko i słono, gotowany w sous-vide w temperaturze 44 stopni i 15 minut z grzybami lejkowca, duszonymi z tymiankiem, szalotką oraz z musem z młodego szpinaku, gotowanego w cydrze jabłkowym. Puree z chlorofilu, mięty kolendry i verbeny. Warzywa (marchewka, pietruszka-korzeń) gotowane w maśle palonym z czarną soczewicą, owinięte we włoską kapustę, gotowaną w niskiej temperaturze. Kwaszona czerwona cebula w zalewie z octu winnego i syropu z białego bzu i z gotowanym porem w maśle.
Sędziowie, oprócz perfekcyjnie przygotowanych dań podziwiali także stół autorstwa WG Design Wojciech Gosk. Ekspozycja została wykonana z potężnego kawałka drewna o rozmiarach 3 m na 3 m i wyrastało z niego drzewko, na którym rosły jabłka.
Reprezentacja została powołana przez Stowarzyszenie Kucharzy Polskich. W skład drużyny weszli:
- Manager drużyny – Krzysztof Szulborski
- Kapitan drużyny – Adam Woźniak – Szef kuchni Restauracji 1611, w Hotelu Dwór Oliwski / Gdańsk.
Członkowie drużyny:
- Robert Skubisz – Szef Kuchni Amber Room / Warszawa
- Tomasz Milewski – Szef Kuchni w Hotelu Mikołajki***** / Mikołajki
- Przemysław Tworkowski – z-ca Szefa Kuchni Stena Line
- Przemysław Langowski – Szef Kuchni Restauracji Magiel w Hotelu Almond / Gdańsk
- Mariusz Gachewicz – Szef Kuchni w Hotelu Zamek w Gniewie / Gniew
- Krzysztof Gradzewicz – Szef Kuchni Hotel Kopernik / Olsztyn
- Wojciech Dembowski – Szef Kuchni Banglob Catering / Gdynia
- Jacek Kempa – Szef Kuchni Restauracji Kempa Smaków / Wrocław
- Paweł Stawicki – Szef Kuchni Restauracji Mercato w Hotelu Hilton / Gdańsk
- Daniel Zawalich – Szef cukierni w Amber Room / Warszawa
- Jacek Majcherek – Szef Kuchni Restauracji Słowacki w Smart Hotelu / Gdańsk
- Piotr Zawalich – z-ca Szefa Kuchni Hotel Mikołajki***** / Mikołajki
- Andrzej Ławniczak – Pomorska Akademia Kulinarna / Gdańsk.

Drużyna mogła trenować i wziąć udział w olimpiadzie dzięki wsparciu sponsorów:
Iglotex S.A, Dajar HoReCa, Gzella, ChemaN, Kotányi, Mlekovita, Kruszwica, Fusion Gusto, Chef, Farm Frites, Ambasador.
Patronat nad Narodową Reprezentacją Polskich Kucharzy objęli Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałek Województwa Pomorskiego.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.