Oszczędzamy czas, redukujemy koszty, zwiększamy Państwa zyski ...
Wybierz serwis
Nowe produkty i usługi
Strona główna
Informacje biznesowe
Twoja kariera
Giełda pracy
Giełda ogłoszeń
Zapowiedzi
Targi i wystawy
Hotele w Polsce
Konkursy i pokazy
Restauracje w Polsce
Mistrz poleca - Przepisy
Serwis hotelarski
Filmy Gastronomiczne
HACCP
5555 porad
Alkohole
Forum ekspertów
Forum dyskusyjne
Akademia Gastrony
Katalog produktów
Katalog firm
Prezentujemy obiekty
Stowarzyszenia i organizacje
Wydawnictwa branżowe
Katalog firm
Dodaj firmęnew!
Ostatnio dodane firmy
Urządzenia i sprzęt
Kaleta Chłodnictwo Prz...
Testo
Winterhalter Polska
Robot - Coupe
Rational
LabelFresh
Chef Mate
Grill Kamado
expondo
TECNOINOX
Artykuły spożywcze
Pizzola
Robvita
Cukiernia M&K
Debic
BOBOQ POLAND
Heinz Polska
Elmak
Baziółka
Frogut
Hello Coffee
Podział branżowy firm
Urządzenia i sprzęt
Profesjonalne zmywarki
Zmywarki do restauracji
Zmywarki do gastronomii
Sprzęt barmański
Wyposażenie gastronomii
Wyposażenie hoteli
Wyposażenie restauracji
Sprzęt gastronomiczny
Urządzenia gastronomiczne
Meble hotelowe
Piece konwekcyjno – parowe
Chemia do restauracji
Odzież i tekstylia
Chemia do gastronomii
Meble nierdzewne
Meble gastronomiczne
Artykuły spożywcze
Sosy i marynaty do gastronomii
Warzywa mrożone do gastronomii
Makarony dla gastronomii
Kawa dla gastronomii
Artykuły cukiernicze
Artykuły piekarnicze
Przyprawy gastronomiczne
Owoce morza
 Pomoc,  Poczta
Akademia Gastrony
„Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”


W marcu 2011r. zakończyły się Diagnozy początkowe wiedzy i umiejętności Nauczycieli biorących udział w projekcie „Efektywny Nauczyciel Sztuki Kulinarnej – wdrożenie modelu”. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Podczas dwudniowych Diagnoz początkowych odbywających się w Hotelu Anders w Starych Jabłonkach, pięć 9-osobowych grup Nauczycieli musiało stawić czoło zadaniom weryfikującym ich wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu aktualnej sztuki kulinarnej i dydaktyki.  Tym razem role się odwróciły – Nauczyciele zostali pilnymi uczniami i uważnymi słuchaczami Mistrza Sztuki Kulinarnej – Mirosława Runducha. Jak poradzili sobie z przygotowanymi specjalnie dla nich zadaniami?

Po otrzymaniu kompletu ubrań kucharskich wszyscy Nauczyciele stali się pewni siebie i mogli poczuć się wyjątkowo. Panie nie zwlekały z przymiarką i chwilę potem prezentowały się w nowych strojach jak na wybiegu. Jednak zamiast od razu do kuchni grupy trafiały na salę, gdzie Ekspert kulinarny, Mirosław Rynduch przeprowadził test wiedzy teoretycznej. Nie zabrakło w nim pytań jak przygotować krem balsamiczny bądź tarte tatin, czy foie gras to kacza lub gęsia wątróbka, a może krem z mleka kokosowego. Wydawałoby się, że test nie powinien przysporzyć nikomu kłopotów, a jednak było inaczej i nikt nie krył rozczarowania swoimi brakami w wiedzy.

Kolejnym zadaniem, które czekało na naszych Nauczycieli było rozdrobnienie warzyw według określonych technik krojenia. Na każdego czekały przygotowane profesjonalne stanowiska kuchenne, a zadaniem Beneficjentów było pokrojenie warzyw według określonych technik, np. w brunoise, allumettes, vichy, paysanne bądź julienne. Drugą częścią zadania praktycznego było – w zależności od grupy – porcjowanie kurczaka, przygotowanie steku wołowego krwistego lub blue, a także przyrządzenie omletu hiszpańskiego. Nasi Nauczyciele z dużym zaangażowaniem i entuzjazmem podeszli do wykonywania zadań. Podczas owocnej pracy na sali można było usłyszeć słowa typu: „Nie mam  pojęcia jak to zrobić, co to takiego te allumettes!”, „Pełna improwizacja”, „Moja pierwsza jedynka od dwudziestu lat!”. Z ust niektórych osób padały stwierdzenia typu „To nie ma sensu, nie dam rady”. Jednak mimo trudności, nie poddawali się i starali się jak najlepiej wypaść przed Ekspertem kulinarnym, który fachowym okiem oceniał poprawność zastosowanie danej techniki krojenia.

Po zadaniach indywidualnych nadszedł czas na zadania grupowe. Każda z grup otrzymała listę składników, z których musiała przyrządzić potrawę. Zakasywali rękawy i szybko brali się do działania. Podczas godziny trzeba było zorganizować tak pracę, aby nie przekroczyć wyznaczonego limitu. Nasi Nauczyciele wykazali się sporą wyobraźnią
i serwowali „Rybę w szuwarach” oraz „Łososia po przejściach”.

W kuchni można było poczuć wyjątkową atmosferę, zewsząd rozchodził się zapach gotowanych potraw, słychać było odgłos sztućców, szelest krzątaniny, stukot garnków, jednym słowem – praca wre, czego więcej potrzeba! Roboty było dużo, niemożliwe było obijanie się. Potrawy gotowe do spożycia, proszę wierzyć – smakowały tak samo, jak wyglądały! Po konsumpcji przyrządzonych dań każda z grup otrzymała fachowy feedback Eksperta kulinarnego. Dodatkowo całe wykonanie zadania było wnikliwie obserwowane przez Eksperta dydaktycznego, który zebrane informacje wykorzysta do stworzenia osobistych profili kompetencji uczestników.

Mimo, że napięty harmonogram zjazdu nie przewidywał zbyt wiele wolnego czasu – każda grupa miała szansę skorzystać z atrakcji, jakie oferował hotel. Po całym dniu zajęć do dyspozycji Uczestników był basen hotelowy, jacuzzi, sauny a także kręgielnia i klub nocny. Wszystkim przypadły do gustu takie formy wypoczynku, tym bardziej, że kolejny dzień zapowiadał się naprawdę intensywnie.

Kolejnym etapem Diagnoz było przeprowadzenie prezentacji dydaktycznych przez Beneficjentów. Każda osoba musiała zaprezentować w ciągu 10 minut przygotowanie wylosowanej potrawy. Prezentacje oceniane były przez Eksperta kulinarnego, Eksperta dydaktycznego – dr Adrianę Matuszewską oraz koordynatora merytorycznego Rafała Arabasza. Występ przed liczącą kilkanaście osób publicznością, ograniczony czas, a także fakt filmowania prezentacji nie ułatwiały opanowania tremy. Wszyscy Nauczyciele byli bardzo mocno zaangażowani w to zadanie i przejęci swoją rolą. Ten dzień zdecydowanie obfitował w niezapomniane wrażenia.

Nie możemy nie wspomnieć o wspaniałej atmosferze jaka panowała podczas wszystkich pięciu zjazdów. Poznaliśmy 45 wspaniałych Nauczycieli, którzy naładowani pozytywną energią sprawili, że po dwóch dniach Diagnoz żegnaliśmy się z wielkim żalem.

Co dobre szybko się kończy… Spędzony wspólnie czas dodał wszystkim skrzydeł. Przed nami jeszcze dużo ciężkiej pracy. Wierzymy, że Uczestnicy dzielnie stawią czoła nadchodzącym wyzwaniom. Zespół zarządzający projektem uznał, że Diagnozy początkowe zostały zrealizowane z powodzeniem. Kolejnym etapem naszego projektu będą 5-dniowe Przygotowania do praktyk, które jak sama nazwa wskazuje mają na celu przygotowanie każdego z nauczycieli do odbycia praktyk w profesjonalnych kuchniach prestiżowych restauracji i hoteli.

Więcej informacji na temat projektu można znaleźć na stronie:
www.enskwm.fnm.pl

Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione. Wersja do druku         Poleć znajomym

Portal nie ponosi odpowiedzialności za treść i formę opinii wyrażanych przez użytkowników na łamach forum dyskusyjnego Gastrona.pl
Zapoznaj się z regulaminem.


KATALOG FIRM, Ostatnio dodane firmy: PAPSTAR Pizzola Kaleta Chłodnictwo Przemysłowe Testo Winterhalter Polska Robvita Robot - Coupe Rational Smoker LabelFresh Cukiernia M&K Debic Chef Mate Grill Kamado BOBOQ POLAND expondo TECNOINOX Gastromix Heinz Polska Matlix Elmak Naczynia Polska Baziółka Gros Frogut Alumast HAGEA Kocham Wodę Metro-Catering-System Internorga
 O Nas |  Kontakt |  Zarejestruj się |  Klub Gastrony |  Bezpłatne konto |  Bezpłatny biuletyn |  Polityka Cookies |  Opinie o nas |  Cennik |  Nasi Klienci
Copyright by Gastrona.pl 2000