Otaczający nas świat pełen jest barw. Postrzeganie kolorów to indywidualne odczucie człowieka. Kolory kształtują samopoczucie, nastrój. W określony sposób wpływają na ludzką psychikę. Każdy z nich ma przypisane znaczenie i symbolikę.
Barwy jasne ciepłe
Stosunkowo mocno rzucają się w oczy, w związku z tym należy stosować je dość oszczędnie. Podkreślają formę i wyrazistość oprawy graficznej.
Żółty - wszelkie jego odcienie w pomieszczeniach wywołują bardzo pozytywne reakcje u osób w nich przebywających. Zastosowanie delikatnej żółci we wnętrzu kuchni uprzyjemnia przygotowywanie posiłków, oddalając nudę i poczucie zmęczenia.
Pomarańczowy - podobnie jak czerwony szczególnie polecany jest jako kolor wnętrza restauracji. Pobudza apetyt i dodaje energii. Ciekawym i oryginalnym zestawieniem jest połączenie pomarańczowego z szarością.
Beżowy - nasuwa skojarzenia z ziemią, klasyką, neutralnością, ciepłem, miękkością, łagodnością oraz melancholią.
Różowy - wyzwala wrażenie spokoju i słodyczy. Często uważany za kolor niepoważny, infantylny. Kojarzy się z miłością, zakochaniem, miękkością i delikatnością. „Słodki odcień czerwieni”.
Barwy ciemne ciepłe
Mają świetne działanie odprężające i relaksujące; kojarzą się z luksusem, klasyką i tradycją. W połączeniu z neutralnymi odcieniami nadają danemu obiektowi wrażenie elegancji. Natomiast zestawione z kolorami kontrastującymi i zimnymi (także jasnymi) powodują efekt nowoczesności i oryginalności.
Czerwony - pobudza psychikę, wzmaga funkcje życiowe. Świetnie nadaje się do lokali gastronomicznych ze względu na „właściwości” poprawiające apetyt i wywołujący dobry nastrój. Jednakże nie jest wskazane malowanie wszystkich ścian na intensywną czerwień w restauracji, gdyż przebywanie w takim pomieszczeniu może rozpraszać lub nawet wyzwalać zachowania agresywne.
Brązowy - wprowadza do wnętrza poczucie stabilności i elegancji. Utożsamiany jest z luksusem, wyrafinowaniem i dojrzałością.
Złoty - od wieków kojarzony z bogactwem, przepychem i powodzeniem. Wnętrze utrzymane w tej tonacji nabiera świetności, blasku, majestatu i królewskości.
Barwy jasne zimne
Pomieszczeniu nadają świeży i estetyczny wygląd. Kombinacja z odcieniami jasnymi ciepłymi oraz sporą ilością bieli sprawdzi się, jeśli znaczna większość klienteli restauracji to młode, aktywne kobiety. Natomiast w zestawieniu z szarościami nadaje pomieszczeniu pewnego profesjonalizmu i nowoczesności.
Błękitny - wprowadza wrażenie świeżości i chłodu. W zależności od natężenia może powodować uczucie spokoju, z czasem również znużenia.
Lawendowy - ożywia kompozycje, zmieniając interpretacje barw sąsiadujących. Wzmacnia przyjemne zapachy.
Zielono – żółty - zdecydowanie należy go unikać w restauracji lub innych lokalach gastronomicznych. Wywołuje wrażenie cierpkości i zniecierpliwienia.
Barwy ciemne zimne
Nie przyciągają zbyt wiele uwagi. Stwarzają poczucie spokoju, stabilizacji i jakości. Pasują do odbiorców ambitnych i pracowitych.
Niebieski - zaspokaja potrzebę wyciszenia. Wprowadza nastrój melancholii i przygnębienia. Zdecydowanie nie powinien być stosowany w restauracji, chyba że jako kolor uzupełniający.
Zielony - posiada ogromną paletę odcieni, dzięki czemu może mieć tonację ciepłą lub zimną (w zależności od nasycenia jego kolorów składowych: żółtego i niebieskiego). Może nadać pikanterii potrawom. Chłodne odcienie wpływają kojąco i relaksują. Ciepłe są odpowiednie do ogrodów zimowych i korytarzy.
Fioletowy - w ciemnej tonacji zdecydowanie lepiej sprawdza się jako kolor dodatków, zwłaszcza w połączeniu z żółtym lub złotym. Bardzo oryginalnie i elegancko wyglądają też połączenia fioletu z szarym i srebrnym, ciekawe są też pastelowe odcienie tego koloru w połączeniu z kremowym i czekoladowym.
Turkusowy - postrzegany jest jako kolor wyszukany, aczkolwiek niekiedy jako sztuczny. Orzeźwia i ochładza. Wywołuje złudzenie lekkości, tajemniczości i niepokoju.
Granatowy - zmniejsza objętość. Wzbudza uczucie melancholii, sprzyja twórczej pracy. Pomaga zasnąć.
Barwy neutralne
Zmiękczają i nadają subtelny ton barwom sąsiadującym z nimi. Klasyczne połączenie tworzą czerń w zestawieniu z jasnymi odcieniami, zaś biel z ciemnymi. Jasne barwy dobrze sprawdzają się w restauracjach. Świetnie sprawdzają się jako kolory uzupełniające.
Biel - jest wygodnym i bezpiecznym tłem do tworzenia aranżacji kolorystycznych we wnętrzu. Świetnie dopasowuje się do innych barw nadając im odpowiedni ton. Trudna w utrzymaniu.
Czerń - dobrze zastosowana może nadać pomieszczeniu elegancji i szyku. Jednak wnętrze, w którym dominuje ta barwa może wywołać uczucie przytłoczenia i zmęczenia. Jest kolorem dodatków. Meble o tej barwie ciekawie komponują się z wnętrzem utrzymanym w bardziej żywych, intensywnych kolorach.
Opracowane na podstawie poradnika Zarządzanie restauracją: Projektowanie restauracji, wystrój i wyposażenie.
Justyna Warchoł – Gastrona.pl
Zobaczcie Państwo : |
|
|
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|