Akademia Kuchni Molekularnej Jeana Bos już otwarta
Kuchnia molekularna, nieustannie wzbudza ogromne emocje. Liczba sympatyków gotowych podjąć próbę opanowania tej nowej sztuki przyrządzania potraw, sukcesywnie wzrasta.
Zainteresowanie tematem przyczyniło się do powstania Akademii Kuchni Molekularnej Jeana Bos. Wielkie otwarcie miało miejsce 7 czerwca 2007 roku. Akademia działa w Hotelu Farmona w Krakowie. Symboliczną wstęgę przecięli: Jean Bos, Jerzy Pasikowski i Kurt Scheller. Obecni na otwarciu szefowie kuchni osobiście mogli wypróbować techniki kuchni molekularnej.
Z respektem podchodzimy do tego co nowe, inne, nieznane. Zanim zacznie się uczyć sztuki gotowania powinno się jednak wiedzieć czym tak naprawdę jest gotowanie: oczywiście technika jest istotna, ale technika sama w sobie nie czyni dania.
W związku z otwarciem Akademii nie mogło zabraknąć przecinania wstęgi
Gotowanie, jest złożonym procesem, mającym na celu kontrolę pewnych zjawisk – aby nauczyć się sztuki gotowania, należy zrozumieć skutki tych zjawisk, jak również przyswoić sobie związki pomiędzy tym, co kucharz robi, a fizycznymi skutkami jego działania.
Fizyka i chemia to nauki nieodłącznie związane z gastronomią. Kucharze jednak, skupiają się wyłącznie na tworzeniu jedzenia, niezbędna wiedza i nowe techniki to zadanie naukowców i technologów.
Przybyli goście mogli osobiście spróbować swoich sił w kuchni molekularnej
Jako że "gotowanie" to bardzo powszechny zwrot mający wielorakie znaczenie, szczególną uwagę należy zwrócić na klasyfikację. Kilka lat temu zaproponowano rozróżnienie, w zależności od tego czy danie miało styczność z gorącym: ciałem stałym, cieczą, gazem, czy jest podgrzewane za pomocą promieni cieplnych czy w jakikolwiek inny sposób.
Przez długi czas w gotowaniu używano jedynie promieni podczerwonych. Druga połowa minionego stulecia przyniosła jednak zmiany. Kucharze zaczęli używać mikrofal lub innych fal elektromagnetycznych. Nastąpił przełom.
Pomimo to, wśród kucharzy nie upowszechniło się zbytnio gotowanie pod ciśnieniem, gotowanie chemiczne, zasad chemicznych czy alkoholu. Takie procesy mogą jednak mieć miejsce jeden po drugim. Zakładając, że używa się dwunastu procesów, tabela 12 na 12 daje 144 komórki jakie mogą być skonstruowane, by opisać każde możliwe połączenie dwóch różnych procesów, takich jak duszenie, gdzie pierwszy proces to gotowanie w gorącym powietrzu, a drugi w cieczy.
Duża liczba innych komórek nigdy nie została sprawdzona doświadczalnie: stanowią one przewodnik kulinarnych możliwości.
Między innymi tego typu rozważania były tematem pokazu kuchni molekularnej, który towarzyszył otwarciu Akademii. Jean Bos i Adam Michalski podzielili się z kucharzami technikami, które sami opracowali. W kursie kuchni molekularnej w nowo otwartej Akademii mogą wziąć udział wszyscy chętni. Szczegóły
Zobaczcie Państwo : |
|
|
|
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.
|