12 kwietnia odbył się zorganizowany przez Zespół Pałacowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim - oddział Agencji Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie przy współpracy OSSKiC, II Ogólnopolski Festiwal Kuchni Dworskiej - Edycja Dań Wielkanocnych. Obiekty gastronomiczne mieszczące się w zabytkowych dworach, pałacach i zamkach zaprezentowały na nim dworskie dania wielkanocne.
Z samego rana, punktualnie o godz. 8.00 wystartowały ekipy biorące udział w konkursie kulinarnym na dworską potrawę znajdującą się w menu ich obiektu.
W konkursie brało udział 6 ekip:
- Zamek w Kliczkowie – Paweł Jasiński i Radosław Górczyński, którzy przygotowywali „Zraz z dzika w plastrach szynki”,
- Pałac w Niepołomicach – Bartłomiej Malinowski i Marek Buksa, „Królewskie przepiórki podane na wielkanocnej babce ziemniaczanej w leśnych aromatach”.
- Zamek w Suchej Beskidzkiej - Restauracja Kasper Suski – Barbara Rataj i Anna Gościej, „Cielęcinę w sosie cytrynowym”,
- Pałac w Mierzęcinie – Rafał Gromulski i Małgorzata Szewczyk, „Comber króliczy nadziewany wiśniami, podawany z parzoną karmelizowaną rzodkiewką i rożkami warzywnymi”,
- Dworek w Rzeszowie – Arkadiusz Czarnik i Danuta Maciuszko, „Polędwica po szlachecku”,
- Hotel Basztowy w Sandomierzu – Marcin Maciąg i Barbara Kiełbasa, „Kotlet basztowy”,
Startujących oceniało Jury Degustacyjne w składzie:
Tadeusz Matysiak - właściciel restauracji Reytan w Warszawie – przewodniczący
Wiesław Cendrowicz - z-ca szefa kuchni hotelu Novotel Centrum w Warszawie
Kurt Scheller – właściciel restauracji Kurta Schellera w Warszawie i Akademii Kulinarnej Kurta Schellera
Piotr Gietner - szef kuchni hotelu Mercure Panorama we Wrocławiu
Mirosław Drewniak - szef kuchni Pałacu Noma Residence w Promnicach
Jury techniczne pracowało w składzie:
Jacek Kempa - przewodniczący Polskiej Rady Kulinarnej
Arleta Żynel - właścicielka restauracji Arsenał w Białymstoku
Stefan Birek - szef kuchni restauracji Konstancja w Konstancinie-Jeziornej.
Statuetki, dyplomy i medale wręczała Dyrektor Adam Zwolak i Dyrektor Halina Świętczak
I miejsce przypadło ekipie z Restauracji Kasper Suski z Zamku w Suchej Beskidzkiej: Barbarze Rataj i Annie Gościej, które przygotowały „Cielęcinę w sosie cytrynowym”.
Nagrody: statuetka, dyplom, złoty medal, sprzęt kuchenny ( podgrzewacze do potraw Roll Top ) ufundowany przez PZU Życie S.A. Odział Wrocław wręczył Dyrektor Jarosław Skalik, zestaw szkła od Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka z Ładnej koło Tarnowa.
II miejsce zajęła drużyna z Zamku Niepołomice: Bartłomiej Malinowski i Marek Buksa za przygotowanie „Królewskich przepiórek podanych na wielkanocnej babce ziemniaczanej w leśnych aromatach”.
Nagrody: statuetka, dyplom, medal srebrny, sprzęt kuchenny ( podgrzewacze do potraw ) ufundowany przez PZU Życie S.A. Odział Wrocław wręczył Przewodniczący Polskiej Rady Kulinarnej Jacek Kempa, 2 maszynki do zmiękczania mięsa firmy „Jaccard” wręczył fundator, przedstawiciel firmy BAMIX Tadeusz Ilicz, zestaw szkła od Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka z Ładnej koło Tarnowa wręczył Jacek Kempa.
III miejsce zajęli Marcin Maciąg i Barbara Kiełbasa z Hotelu Basztowego w Sandomierzu za „Kotlet basztowy”.
Nagrody: medal brązowy, serwery posrebrzane ufundowane przez Warszawską Fabrykę Platerów „HERFA” wręczyła Prezes Małgorzata Zielińska, komplet sprzętu kuchennego ufundowany przez firmę STALGAST wręczył właściciel Paweł Malewski, zestaw szkła od Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka z Ładnej koło Tarnowa wręczył Paweł Malewski.
Zwycięzcy zapewnili sobie uczestnictwo w finale Kulinarnego Pucharu Polski w Poznaniu, podczas Gastro-Invest-Hotel 22-25 października 2003 r.
Każda z ekip przygotowała również konkursowy stół z dworskimi potrawami wielkanocnymi.
Poza konkursem w pokazie własne stoły zaprezentowały: Piekarnia Państwa Kłaczyńskich z Mielca z właścicielką Grażyną Kłaczyńską oraz Hotele Zamkowe ARP: Zespół Pałacowo-Parkowy w Baranowie Sandomierskim z szefem kuchni Markiem Łukasiewiczem oraz Zespół Zamkowo-Parkowy w Krasiczynie z szefem kuchni Januszem Pyra.
Decyzją zgromadzonej na zamku w Baranowie publiczności za aranżację wielkanocnego stołu zwyciężyła ekipa z Pałacu w Niepołomicach. Nagrodę wręczył Zastępca Dyrektora Oddziału ARP S.A. w Baranowie Sandomierskim Kazimierz Idzik.
Nagrody: dyplomy, profesjonalna lornetka i albumy ufundowane przez Zakład Fotograficzny Foto Classic z Tarnobrzega, komplet profesjonalnych noży od firmy Nestle FoodServices oraz zestaw szkła od Huty Szkła Gospodarczego Tadeusza Wrześniaka z Ładnej koło Tarnowa.
Jury smakoszy w składzie:
Halina Świętczak - przedstawiciel zarządu ARP, Robert Makłowicz - ekspert kulinarny, prof. Marian Konieczny – artysta plastyk, Hanna Rzeszut - Zespół Ludowy "Lasowiaczki", Jarosław Skalik - dyrektor PZU Życie we Wrocławiu, za najpiękniej zaaranżowany stół wielkanocny przyznało nagrodę główną ekipie z Pałacu w Mierzęcinie. Nagrodę: dwie dwuosobowe, ośmiodniowe wycieczki do Włoch - ufundowane przez Agencję Rozwoju Przemysłu S.A. w Warszawie wręczyła Halina Świętczak – przedstawiciel Zarządu ARP S.A. przy asyście Adama Zwolaka.
„Lista Sponsorów Festiwalu Kuchni Dworskiej”
Patronat medialny nad imprezą objęli:
Food Service - czasopismo branżowe,
www.gastrona.pl - pierwszy polski portal ho-re-ca
|