Początek roku w branży HoReCa to intensywne szkolenia i warsztaty. To też świetna okazja do zdobycia nowych umiejętności oraz zwiększenia swoich zawodowych kwalifikacji. Pierwsze z nich odbyły się w Aquaparku w Sopocie, gdzie przez dwa dni (22-23 stycznia 2022) szlifowano umiejętności z zakresu: Przygotowania potraw grill, bbq i wędzenia mięsa wieprzowego.
W Polsce występuje 5 rodzimych/domowych ras świń: polska biała zwisłoucha, wielka biała polska, puławska, złotnicka biała, złotnicka pstra.
Rasa puławska jest odmianą tłuszczowo-mięsną, a złotnicka jest mięsno-słoninowa.
Świnia puławska: szybko rośnie, niska mięsność, dobra słonina, świetna marmurkowatość tkanki mięśniowej, świetne mięso kulinarne.
Świnia złotnicka: bardzo dobra struktura mięsa, więcej marmurka śródmięśniowego, mniej słoniny, delikatny smak- nawet po obróbce termicznej.
Uczestnicy szkolenia poznali walory wieprzowiny:
- cenne źródło wysokogatunkowego białka
- korzystny profil kwasów tłuszczowych-42% nasyconych/15% nienasyconych
- kwasy tłuszczowe nienasycone – idealny stosunek omega 3 do 6 = 1:10
- dobry cholesterol – tzw. Lekki
- komplet witamin B oraz A,D,E,K- rozpuszczalne w tłuszczach
- najlepsze źródło żelaza
- jedno z najcenniejszych mięs dla człowieka: geneza homo sapiens
- wyjątkowa smakowitość: potrzeby organizmu, pamięć smakowa, geneza gatunku ludzkiego.
Pojawiły się również ważne informacje o miejscu wieprzowiny w stosowanej diecie zrównoważonej, która zawiera białka, węglowodany, tłuszcze, niezbędne sole mineralne, błonnik i witaminy. W diecie zrównoważonej ilość i rodzaj posiłków dostosowuje się do potrzeb organizmu, stylu życia. Główną zasadą tej diety jest niemożność rezygnacji z mięsa wieprzowego! Tłuste mięsa należy spożywać raz w tygodniu, chudsze - można jeść kilka razy w tygodniu.
Jeszcze 20 lat temu mięsność świń wynosiła 42%. Obecnie średnia krajowa to ponad 57%. Wraz ze wzrostem mięsności obniżył się poziom tłuszczy. Wysokiej jakości mięso wieprzowe nie zawiera zbędnego tłuszczu. I to jest wskazówka dla hodowców trzody. Mięso wieprzowe dobrej jakości zawiera niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe – ok. 15%. Tłuszcze nienasycone są bardzo cenne. Ich niedobór powoduje groźne dla zdrowia skutki: zaburzenia gospodarki cholesterolowej, wrażliwość na infekcje, zahamowanie wzrostu niemowląt i dzieci, przesuszenie skóry, itp.
Wieprzowina zawiera korzystną proporcję kwasów omega-6 i omega-3. Stosunek ten wynosi 10:1. Kwasy omega-3 stanowią fundament profilaktyki zapobiegania licznym chorobom. Pozwalają zachować młodość i wydolność organizmu. Dostarczając odpowiedniej ilości kwasów omega-3, zminimalizujemy ryzyko zachorowania na Alzheimera czy choroby serca. Kwasy omega-3 są bezwzględnie potrzebne dla kobiet w ciąży oraz dla małych dzieci ( w okresie wzrostu i dojrzewania ). W wieprzowinie poziom cholesterolu nie przekracza 54 mg/100g i jest znacznie mniejszy niż w drobiu 58-74 mg/100g, a nawet w tak popularnym żywieniu dzieci - mięsie królików 70 mg/100g. Jeśli więc nasza dieta jest zbilansowana, wieprzowina jest w niej jak najbardziej pożądana.
Czy chciałbyś uczestniczyć w warsztatach/szkoleniu w zakresie przygotowania dań z grilla i barbecue ( bbq ) w ramach: RASY RODZIME W RHD i MOL Szkolenia domowych Masarzy i Wędzarzy?
Zapisz się na najbliższe szkolenie!
Szkolenia i warsztaty odbyły się w ramach wieloletniego projektu szkoleń z RHD i MOL dotyczącego polskiego mięsa wieprzowego – Ras Rodzimych.
Program Finansowany z Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.