Przypominamy Państwu Relacje z Warsztatów, które się odbywały między 07.09.2021r. a 27.10.2021 r. organizowanych przez Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy Rzeczpospolitej Polskiej w Ramach Funduszu Promocji polegających na zwiększeniu wiedzy zarówno konsumentów jak i producentów na temat walorów odżywczych i prozdrowotnych wołowiny w zrównoważonej diecie. Kontynuowanie szkoleń planowane jest również w 2022 roku.
Głównym podwykonawcą szkolenia jest firma Cons-Med Sp. z o.o. Poza produkcją i dystrybucją urządzeń marki „SMOKER”, firma Cons-Med Sp. z o.o. od 22 lat prowadzi liczne aktywności związane z obsługą tych urządzeń np. pokazy, szkolenia. Warsztaty i szkolenia prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę specjalistów z zakresu obróbki termicznej produktów.
Uwzględniając potrzeby rynku i dynamikę rozwoju działalności grillowej, barbecue, wędzarniczej i masarstwa tradycyjnego Firma Cons- Med Sp. z o.o. jako jedna z pierwszych w Polsce uzyskała:
1. Akredytację do prowadzenia warsztatów i szkoleń z zakresu „Przygotowania potraw z grilla i barbecue”. (Decyzja Ministra Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 13 kwietnia 2021 r., Znak sprawy: DRP-XIV.8321.3.2021)
2. Wpis jako Jednostka Szkoleniowa RIS z dnia 15.05.2020 r., nr ewidencyjny: 2.22/00111/2020, występując pod nazwą „AKADEMIA GRILLA, BBQ I WĘDZENIA SMOKER”.
3. Certyfikat SUS 2.0 – Standard Usług Szkoleniowo- Rozwojowych Polskiej Izby Firm Szkoleniowych, nr rejestracyjny certyfikatu: DEKRA/SUS/000829 z dnia 14.02.2021 rok.
Zadanie zostało zrealizowane w czterech sesjach warsztatowo -szkoleniowych z zakresu Masarstwa Tradycyjnego dla działalności MOL i RHD oraz przygotowania dań z grilla i barbecue zgodnie z Obwieszczeniem Ministra Rozwoju z dnia 25 Maja 2020 poz. 482 Monitor Polski w sprawie włączenia kwalifikacji rynkowej „Przygotowania potraw z grilla i barbecue (Bbq) do Zintegrowanego Systemu Kwalifikacji.
Warsztaty odbywały się w następujących miejscach i terminach:
1 . 07-08.09. 2021 r. – Winnica Nawrot w Mechelinkach
Szczegółowa relacja:
Szczegółowa relacja:
Warsztaty trwały dwa dni : 8 godzin zajęć teoretycznych oraz 8 godzin zajęć praktycznych przy użyciu profesjonalnego sprzętu klasy światowej do barbecue ( BBQ ) W ramach realizacji zadania we wskazanych obiektach zostały zorganizowane stanowiska zewnętrzne, wyposażone stoły robocze w sprzęt do obróbki termicznej w celu przeprowadzenia zajęć praktycznych. Wynajęte zostały pomieszczenia do przeprowadzenia szkoleń z teorii dla uczestników warsztatów.
Zajęcia prowadzili doświadczeni specjaliści:
1. Jacek Kucharski – lekarz weterynarii – podczas warsztatów prowadził zajęcia z bezpieczeństwo i higiena ( HACAP ) zagrożenia powstałe w wyniku stosowania drewna jako źródła temperatury.
2. Mariusz Nowicki – właściciel Akademii Kulinarnej Mariusza Nowickiego prowadzącej pokazy kulinarne kuchni świata i szkolenia kulinarne w Szkołach Gastronomicznych, a podczas warsztatów prowadził zajęcia z zakresu marynowania i peklowania mięsa wołowego oraz obróbka termiczna mięsa wołowego różnymi technikami.
3. Leszek Kosarzecki – pedagog, założyciel Akademii Grilla i BBQ, Wędzenia oraz Masarstwa Tradycyjnego, Certyfikowany Juror Grilla i BBQ - KCBS z siedzibą w Kansas USA ( Certified Barbecue Judge nr. #10401 ), ekspert od promocji polskich produktów rolno – spożywczych w Polsce i na Świecie ( w ramach programu Europa Smakuje / FLAVORS of EUROPE jakość i tradycja). Podczas warsztatów prowadził zajęcia z zakresu przygotowanie wołowiny do wędzenia, obróbki termicznej różnymi metodami – wędzenie na zimno, na ciepło, metodą na gorąco oraz logistyki obsługi masowych imprez.
Głównym celem warsztatów było pozyskanie wiedzy dotyczącej marynowania i obróbek termicznych wołowiny różnymi metodami mającymi na celu pozyskania wiedzy do uzyskania Licencji i Certyfikatu Kucharze grilla i barbecue. Ważną istotą powyższego zagadnienia jest to, że do obróbki termicznej jako źródła temperatury stosowane jest drewno liściaste z którego można uzyskać pozytywne efekty w postaci dodatkowego waloru smakowego – czyli aromatu dymu ale czyhają również niebezpieczeństwa i zagrożenia ze spalania drewna w postaci związków smolistych i czadu. Natomiast zagospodarowanie trudnych w obróbce termicznej elementów wołowych takich jak: brisket wołowy, żebro wołowe, ozory wołowe, baweta wołowa, wołowina szarpana itp. Pozwoli na rozszerzenie kulinarnych asortymentów mięsa wołowego co w efekcie powinno przełożyć się na zwiększenie sprzedaży Polskiego Mięsa Wołowego.
Warsztaty cieszyły się dużym powodzeniem. W warsztatach uczestniczyli: rolnicy - hodowcy, członkinie Kół Gospodyń Wiejskich, uczniowie Szkół Gastronomicznych, Techników Przemysłu Spożywczego, producenci - przetwórcy branży mięsnej, kucharze i twórcy produktu Tradycyjnego.
Na zakończenie każdy uczestnik otrzymał Zaświadczenie o ukończenie kursu / szkolenia grilla i bbq – wędzenia oraz Domowych Wędzarzy i Masarzy dla działalności MOL i RHD.
Jest duże zapotrzebowanie na wiedzę dotyczą obróbki termicznej metodą grilla, barbecue, wędzeniem. Dużą popularnością cieszy się wołowina. Dlatego jest zasadność kontynuowania warsztatów w celu popularyzacji Polskiego Kulinarnego Mięsa Wołowego.
Publikowanie, modyfikowanie i kopiowanie zawartości strony lub jej części bez zgody właściciela portalu jest zabronione.